Nadaljevalni tečaj in oprema, varnostni razredi ter proizvajalci
Vsebine
Za lažje odločanje o nakupu jadralno padalske opreme smo vam pripravili:
- opis in razlago DHV varnostnih razredov
- spisek podjetji, ki se ukvarjajo s testiranjem opreme (na njihovih straneh lahko najdete testna poročila vseh certificiranih jadralnih padal, sedežev in rezervnih padal)
- seznam vseh proizvajalcev JP opreme in povezave na njihove spletne strani
- predstavitev osnov za certificiranje, predstavitev certifikatov in testnih poročil
DHV VARNOSTNI RAZREDI: priporočila DHV varnostnega oddelka
DHV VARNOSTNI RAZRED 1 (LTF 1)
Ciljne skupine in potrebne izkušnje: za vse pilote od začetnikov do tistih, ki se ukvarjajo s preleti in si želijo največje pasivne varnosti svoje letalne naprave. Pilotom ki letno naletijo manj kot 15-20 ur priporočamo uporabo jadralnih padali le tega varnostnega rezreda.
Zahteve pri običajnem letenju: za letenje in obvladovanje tovrstnih jadralnih padal zadostuje znanje pridobljeno na tečaju jadralnega padalstva. Za varno letenje v termičnih pogojih je priporočljivo znanje aktivnega letenja.
Zahteve po stabilizaciji in vrnitvi v prvotno stanje ob deformacijah krila: jadralna padala tega razreda od uporabnika ne zahtevajo več kot povprečno znanje ali hitrih reakcij, da se jadralno padalo spet stabilizira po deformiranju. Vsekakor je znanje s področja reševanja izrednih situacij potrebno.
Posebne zahteve pri izvajanju manevrov hitrega spuščanja: za varno izvajanje manevrov hitrega spuščanja kot so spirala in B-stall se zahtevajo posebne izkušnje. Pilote, ki teh izkušenj nimajo je potrebno posebej seznaniti z obnašanjem jadralnih padal v tovrstnih situacijah (po možnosti z obiskom tečaja izrednih postopkov).
Primernost za šolanje:na splošno primeren.
DHV VARNOSTNI RAZRED 1-2 (LTF 1-2)
Ciljne skupine in potrebne izkušnje: je namenjen pilotom, ki letijo redno (letni nalet znaša več kot 20 - 30ur), v termičnih pogojih in izvajajo prelete. Pilotom, ki so znanje pridobljeno na tečajih jadralnega padalstva nadgradili.
Zahteve pri običajnem letenju: letenje in obvladovanju jadralnih padal tega razreda zahteva previdnost, natančnost pri uporabi krmilnih vrvic, avtomatizirano aktivno letenje in soočanje s krajšimi krmilnimi vrvicami, manjšim nihanjem po vzdolžni in prečni osi in bolj dinamičnimi karakteristikami upravljanja.
Zahteve po stabilizaciji in vrnitvi v prvotno stanje ob deformacijah krila: jadralna padala tega varnostnega razreda zahtevajo višji nivo znanja in krajši reakcijski čas pilota pri vzpostavitvi stabilizacije po deformaciji krila. Od pilota zahteva ustrezne izkušnje v znanju prepoznavanja in reševanja najpogostejših izrednih situacij: frontalna zapiranja, stranska zapiranja. Piloti, ki tega znanja nimajo je treba podučiti in uvodno seznaniti z jadralnimi padali tega razreda (po možnosti z obiskom tečaja izrednih situacij).
Posebne zahteve pri izvajanju manevrov hitrega spuščanja: manevri hitrega spuščanja kot sta spirala in B-stall od pilota zahtevajo višjo stopnjo usposobljenosti zaradi povečanih dinamičnih karakteristik jadralnih padal tega razreda. Priporočljive so ustrezne praktične izkušnje. Pilote, ki teh izkušenj nimajo je potrebno posebej seznaniti z obnašanjem jadralnih padal v tovrstnih situacijah (po možnosti z obiskom tečaja izrednih postopkov).
Primernost za šolanje: na splošno primeren. Proizvajalci v svojih navodilih o uporabi ne navajajo neprimernosti tega varnostnega razreda za uporabo pri šolanju.
DHV VARNOSTNI RAZRED 2 (LTF 2)
Ciljne skupine in potrebne izkušnje: za ambiciozne pilote, ki se ukvarjajo s preleti, za seboj imajo dolgoletne izkušnje in so v tem obdobju redno leteli (več kot 50 ur letnega naleta). So strokovnjaki s področja jadralnega padalstva.
Zahteve pri običajnem letenju: jadralna padala tega varnostnega razreda so zahtevna za letenje in krmiljenje (kratke zavorne poti, nižji tlak v kupoli, dinamične reakcije), ki zahtevajo intenzivnost pri treniranju obvladovanja padala in aktivno tehniko letenja. Potrebno je detajlno poznavanje, takojšnje prepoznavanje, preprečevanje in reagiranje na nestabilnost letalne naprave.
Zahteve po stabilizaciji in vrnitvi v prvotno stanje ob deformacijah krila: jadralna padala tega varnostnega razreda zahtevajo visoko znanje in takojšnje reagiranje pilota pri nestabilnosti krila in njegovo stabiliziranje. Potrebno je intenzivno usposabljanje, da je zagotovljeno popolna stabilizacija krila. Pilote, ki teh izkušenj nimajo je potrebno posebej seznaniti z obnašanjem jadralnih padal v tovrstnih situacijah z obiskom tečaja izrednih postopkov.
Posebne zahteve pri izvajanju manevrov hitrega spuščanja: manevri hitrega spuščanja kot sta spirala in B-stall od pilota zahtevajo višjo stopnjo usposobljenosti zaradi povečanih dinamičnih karakteristik jadralnih padal tega razreda. Priporočljive so ustrezne praktične izkušnje. Pilote, ki teh izkušenj nimajo je potrebno posebej seznaniti z obnašanjem jadralnih padal v tovrstnih situacijah na tečaju izrednih postopkov.
Primernost za šolanje: neprimeren
DHV VARNOSTNI RAZRED 2/3 in 3 (LTF 2/3 in 3)
Ciljne skupine in potrebne izkušnje: za zelo ambiciozne pilote z obsežno letalno prakso (več kot 75 ur letnega naleta za razred 2/3 in 100 ur za varnostni razred 3), ki želijo doseči maksimum možno (za primer v preletih).
Zahteve pri običajnem letenju: jadralna padala tega varnostnega razreda so optimizirana za najboljše performanse in kot taka zahtevajo veliko let praktičnih izkušenj z aktivnim letenjem in visoko strokovno usposobljenost, da jih lahko letimo.
Zahteve po stabilizaciji in vrnitvi v prvotno stanje ob deformacijah krila, posebne zahteve pri izvajanju manevrov hitrega spuščanja: jadralna padala tega razreda zahtevajo največjo stopnjo praktičnega znanja in hitrost reakcij ob pojavu nestabilnosti krila. Za varno odpravo nestabilnosti ali hitrega spuščanja je zahtevana vrhunska pripravljenost pilota. Izredno pomembno je vedeti, da že najmanjša napaka pilota ob reševanju nestabilnosti ali manevrov hitrega spuščanja, lahko privede do neuspešne rešitve situacije.
Primernost za šolanje: ni primeren
Pomembno!
Klasifikacija jadralnih padal po DHV-ju je težko primerljiva s standardom ki je v veljavi od 2008 - EN 926-2 saj gre za različna testiranja, ki dajejo drugačne vrste rezultatov. Pri EN testiranjih si je potrebno temeljito pogledati testno poročilo, ki poleg izhodov opisuje tudi vhode v manever in tako ponuja celotno sliko.
Recimo, da naredimo: DHV 1 = EN A, DHV 1/2 = EN B (nizek), DHV 2 = EN B (visok) in EN C (nizek), DHV 2/3 = EN C (visok) in DHV 3 = EN D. Opis razredov v izvornem angleškem jeziku, najdete tukaj.
Jadralna padala
Advance http://www.advance.ch/en/home/
Aeros http://www.aeros.com.ua/
AirCross http://www.aircross.eu/net/?lang=en
Airdesign http://ad-gliders.com/en/
Airgproducts http://www.airgproducts.com/
Apco http://www.apcoaviation.com/
Axis http://www.axispara.cz/
BGD http://www.flybgd.com/en/
Dudek http://www.dudek.eu/
Gin gliders http://www.gingliders.com/
Gradient http://www.gradient.cx/
Icaro paragliders http://www.icaro-paragliders.com/english/index_e.html
Independence http://www.independence-world.com/internet/nav/123/broker
Itv parapentes http://www.itv-parapentes.com/en/products/paragliding.html
Jojo wings http://www.jojowing.com/cs/
Kimfly http://www.kimfly.si/
Little Cloud http://www.littlecloud.fr/en/
Macpara http://www.macpara.com/
Mcc aviation SA http://www.mccaviation.ch/
Nervures http://nervures.co.uk/
Niviuk http://www.niviuk.com/
Nova wings http://www.nova-wings.com/
Ozone http://www.flyozone.com/
Paramania http://www.flyparamania.com/
PHI Papesh GmbH https://phi-air.com/
Pro-design http://www.pro-design.at/
Sky country http://www.sky-country.com/en/
Sky paragliders http://www.sky-cz.com/
Skyjam paragliders http://www.skyjam-aircraft.com/
Skyman https://www.skyman.aero/en/
Skyline flight gear http://www.skyline-flightgear.de/
Skywalk http://skywalk.info/en/
Sol paragliders http://www.solparagliders.com.br/
Swing http://www.swing.de/
Triple seven gliders http://777gliders.com/sl
UP international http://www.up-europe.de/
U-turn http://www.u-turn.de/site/index.php?L=1
Windtech http://www.windtech.es/en/index.html
Poleg jadralnih padal nekateri od zgoraj naštetih proizvajalcev opreme ponujajo tudi ostalo (sedeže, rezervna padala, … ).
Letalni sedeži
Ava sport http://www.avasportcentral.com/
Charly http://www.charly-produkte.de/
Karpo fly http://www.karpofly.cz/?lang=2
Kortel http://www.korteldesign.com/
Supair http://supair.com/,en.html
Woody Valley http://www.woodyvalley.eu/
Letalni inštrumenti
Aircotec http://www.aircotec.com/cms/front_content.php
Brauniger https://www.flytec.ch/en/lp/braeuniger.html
Digifly http://www.digifly.com/
Flymaster http://www.flymaster.net/
Flytec http://www.flytec.ch/
Garmin http://www.garmin.com/us/
Naviter http://www.naviter.com/
Radijske postaje
Baofeng https://baofengtech.com/
Icom http://www.icomcanada.com/products.html
Wouxun http://www.wouxun.com/
Jington http://www.g4ilo.com/jingtong.html
Yaesu http://www.yaesu.com/
Kenwood http://www.kenwood.com/
Letalne čelade
Charley http://www.charly-produkte.de/en/helmets.html
Icaro http://www.icaro-paragliders.com/english/index_e.html
Independence http://www.independence-world.com/internet/nav/123/broker
Lazer http://www.lazerhelmets.com/
Lubin http://www.lubin.cz/?p=helmets
Microavionics http://www.microavionics.co.uk/
Plusmax http://www.plusmax.de/
Sup air http://www.supair.com/gamme/en/Helmets-21.html
Kamere
Activeon https://www.activeon.com/product/action-cam-cx/
Akaso https://www.akaso.net/
Apemans http://www.apemans.com/
Bros Future http://www.brosfuture.com/index.php?la=en
Contour http://contour.com/
Drift http://driftinnovation.com/
Garmin https://virb.garmin.com/
GoPro http://gopro.com/
Olfi https://www.olfi.co.uk/product/olfi-one-five-4k-hdr-action-camera/
Sjcam https://sjcam.com/
Sony action https://www.sony.si/electronics/action-cam/t/action-cam
Tec.Bean http://tecbean.com/shop/
TomTom https://www.tomtom.com/en_gb/action-camera/action-camera/
V.I.O. http://www.vio-pov.com/
Veho http://www.veho-uk.com/main/index.aspx
Wimius http://www.wimius.com/
Yi tehnology https://www.yitechnology.com/
Rezervna padala
Companion https://companion.aero/#product
Vonblon http://www.vonblon.com/
High adventure http://www.high-adventure.ch/news-details/items/high-adventure-beamer-2.html
Podrobnosti o certificiranju opreme in testna poročila
AIR TURQUOISE http://www.para-test.com/
DHV - NEMČIJA http://www.dhv.de/web/
PARA ACADEMY http://para-academy.eu/german/index.php
Združenje proizvajalcev padalske opreme http://www.p-m-a.info/